Olje og gass

Norge har lenge vært en oljenasjon og norsk olje- og gassindustri har gitt oss eventyrlige muligheter gjennom flere tiår. Norge hadde ikke vært det velferdssamfunnet vi er i dag uten oljen.  KrF mener vi nå må bruke den kompetansen vi har fra olje- og gassnæringen til å bygge ut fornybar energi.  

Klimakrisen er på mange måter også en energikrise. Med en lynrask teknologiutvikling og stadig mer bruk av kunstig intelligens vil behovet for energi bare vokse i årene fremover. I takt med dette må utslippene ned, og behovet for fornybar energi er stort. Den fossile energien må derfor erstattes med ren energi og verden må gjennom en energirevolusjon. KrF vil jobbe for at Norges posisjon som en ledende olje- og gassnasjon utvikles til å bli en verdensledende nasjon innen fornybar energi. 

Den norske oljen har bidratt til arbeidsplasser, teknologiutvikling og stor verdiskaping over store deler av landet. Nå trenger sektoren store omstillinger. Den norske sokkelen er «moden» og olje og gass synker i verdi. Dette skjer i takt med behovet for grønn omstilling og utslippsfrie energikilder. Derfor mener KrF at vi må tilrettelegge bedre for forskning på og utvikling av fornybar energi. Norge er også forpliktet av Paris-avtalen og KrF mener at Norge må ta sitt ansvar for å redusere utslippene og være pådriver for internasjonale grønne samarbeid.  

KrF vil: 

  • Legge til grunn at Paris-avtalen og lov om klimamål, samt hensynene til klimarisikoen for norsk økonomi og europeisk energisikkerhet, setter rammene for videreutviklingen av petroleumsvirksomheten på norsk sokkel. Fremtidige lisenstildelinger må begrenses til utvidelser eller forlengelse av allerede eksisterende produksjon i modne områder. 
  • Arbeide for at kompetanse- og fagmiljøer innen olje- og gassnæringen videreføres på en måte som sikrer fremtidig tilgang til energi, og hindre at teknologi og leverandørindustri går tapt for tidlig. 
  • Sikre at det ikke åpnes for leting etter olje i sårbare områder som Barentshavet, Lofoten og Skagerak. 
  • Si nei til bruk av kraft fra land for å elektrifisere sokkelen. 
  • Styrke CO2-håndtering, inkludert støtte til karbonfangst og lagring (CCS) og internasjonale avtaler for transport av CO2.