Å reise med fly når man må oppsøke spesialisthelsetjenesten, er ofte det eneste reelle alternativet i Distrikts-Norge. Den store økningen i antall flypassasjerer har imidlertid ikke gjort dette enkelt i enkelte regioner. For KrF er det viktig at både pasienter og lokalbefolkning får plass på flyene.
For pasienten kan det i verste fall være kritisk å ikke kunne motta nødvendig helsehjelp og følge oppsatt behandlingsløp. Ved mangel på behandling vil både livskvalitet kunne bli kraftig redusert og den økonomiske belastningen kan bli større.
Samtidig er det også til bekymring for helsetjenesten, som må benytte av sin kapasitet til å flytte konsultasjonstimer og pasienter som ikke når frem, i en allerede presset hverdag.
Dette er med andre ord ikke samfunnsøkonomisk bruk av ressurser, eller verdig for den enkelte pasient som trenger behandling. Det skal være strømlinjeformet å motta helsehjelp også i Nord-Norge.
Bakgrunnen for dette er at flere reiser med fly da enkelte regioner har blitt et mer populært reisemål innen turisme. Prisen har på FOT-rutene har gått ned, for også å ivareta reisebehovet til regionens innbyggere og næringslivet, og dermed bo- og «drive» lyst. Det er dermed flere interesseaspekt som må hensyntas.
KrF mener:
· Kapasiteten på flyreiser må økes, slik at tilbudet kan ivareta behovet for reiser generelt og pasientreiser spesielt, for regionens innbygger.
· Det må utredes differensiering av priser for fastboende, slik at prisene holdes lave på FOT- rutene for å ivareta bo lyst og næringslivets behov.
Dette er en av fem resolusjoner vedtatt på Nordland KrFs fylkesårsmøte 2025. Resten av resolusjonene kan du lese her: